Τα ονόματα 45 Δημοτικών Συμβούλων και 22 Κοινοτικών Συμβούλων που θα στελεχώσουν το ψηφοδέλτιο της «Πρωτοβουλίας για τη Θεσσαλονίκη» ανακοίνωσε σήμερα ο Δήμαρχος Θεσσαλονίκης και επικεφαλής της παράταξης, Γιάννης Μπουτάρης, σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του Δημαρχείου, παρουσία του Προέδρου του Δημοτικού Συμβουλίου, Παναγιώτη Αβραμόπουλου, και του συντονιστή της «Πρωτοβουλίας», Νίκου Φωτίου.

Ο κ. Μπουτάρης εξέφρασε την ικανοποίησή του για το γεγονός ότι υπήρξε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον για συμμετοχή στο ψηφοδέλτιο, σε σημείο να γίνει πολύ δύσκολη η τελική επιλογή των υποψηφίων. «Η υπηρεσία στο Δήμο δεν είναι επάγγελμα, αλλά εθελοντική προσφορά», τόνισε απευθυνόμενος στους υποψήφιους, στους οποίους συνέστησε να κρατήσουν χαμηλούς τόνους κατά την προεκλογική περίοδο. Επίσης, υπογράμμισε ότι η διοίκηση θα συνεχίσει να επιτελεί το έργο της ανεξάρτητα από τις επικείμενες εκλογές, καθώς ο Δήμος θα πρέπει να εξακολουθεί να λειτουργεί απρόσκοπτα.

Την ίδια άποψη εξέφρασε και ο κ. Αβραμόπουλος, επισημαίνοντας ότι σε τυχόν «χτυπήματα κάτω από τη μέση απαντούμε με το έργο μας». «Δεν ταιριάζει σε μας η αλαζονεία», είπε χαρακτηριστικά και πρόσθεσε ότι η υποχρέωση είναι διπλή, όχι μόνο για τη νίκη στις εκλογές, αλλά και για την επίλυση των προβλημάτων της πόλης.

Από την πλευρά του, ο κ. Φωτίου ανέφερε ότι η παράταξη είναι περήφανη για την ανοιχτή και δημόσια διαδικασία που ακολουθήθηκε για την επιλογή των υποψηφίων, η οποία και απέδωσε αποτελέσματα, όπως φάνηκε από την αθρόα προσέλευση νέων ανθρώπων με διάθεση για προσφορά.

Τα ονόματα των υποψηφίων, με τους οποίους θα συμπληρωθεί το ψηφοδέλτιο της «Πρωτοβουλίας», θα ανακοινωθούν τις επόμενες ημέρες.


Αναλυτικά τα ονόματα των υποψηφίων (β” φάση):

ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΔΗΜΟΤΙΚΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ

1. Αβραμόπουλος Παναγιώτης, Πτυχιούχος Νομικής, Τραπεζικός Υπάλληλος (δημοτικός σύμβουλος)
2. Αγγελίδου – Πολυχρονιάδου Άννα, Αρχιτέκτων Μηχανικός (δημοτική σύμβουλος)
3. Αγγελόπουλος Απόστολος, Δικηγόρος
4. Ακριτίδου Μαίρη, ιδιωτική υπάλληλος (δημοτική σύμβουλος)
5. Αρβανίτης Γιώργος, Μαθηματικός – Οικονομολόγος, Τραπεζικός Υπάλληλος (δημοτικός σύμβουλος)
6. Ασλανίδου Σοφία, Καθηγήτρια στην ΑΣΠΑΙΤΕ (πρώην ΣΕΛΕΤΕ) (δημοτική σύμβουλος)
7. Γκουντάρας Αθάνασιος, Δικηγόρος
8. Γούλα Καλυψώ, Δικηγόρος (δημοτική σύμβουλος)
9. Δημαρέλος Γιώργος, Συγκοινωνιολόγος (δημοτικός σύμβουλος)
10. Διαμαντάκης Βασίλης, Πολιτικός Μηχανικός ΤΕ – Πρόεδρος των Πτυχιούχων Μηχανικών Νομών Θεσσαλονίκης και Χαλκιδικής
11. Ελευθεριάδης Ευρυβιάδης, Φυσικός, συνιδιοκτήτης φροντιστηρίου «Θεώρημα»
12. Ζαχαριάδης Λάζαρος, Δημοτικός Υπάλληλος (δημοτικός σύμβουλος)
13. Ζέρβας Κωνσταντίνος, Πολιτικός Μηχανικός (δημοτικός σύμβουλος)
14. Ιακωβίδης Γιώργος, Εκπαιδευτικός
15. Καϊλάρη Σουζάνα, Χειρουργός Οφθαλμίατρος
16. Καλέση Μαριλίζα, Παραγωγός Διαφήμισης
17. Καλοτεράκης Φαίδων, Εργαζόμενος σε οργανισμούς απεξάρτησης – μέλος του Δ.Σ. της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Θεραπευτικών Κοινοτήτων (EFTC) – Συνθέτης
18. Κανάκης Στυλιανός, Βιοτέχνης Μεταλλικών Κατασκευών – Θεάτρου (δημοτικός σύμβουλος)
19. Καπόν Χασδάι, Οικονομολόγος – Σύμβουλος Επιχειρήσεων (δημοτικός σύμβουλος)
20. Καρούμπης Αντώνης, Φυσικός (δημοτικός σύμβουλος)
21. Κατρανίτσας Διονύσης, Επιχειρηματίας
22. Κεραμιτζής Οδυσσέας, Τεχνολόγος Μηχανικός
23. Κιοσέογλου Λευτέρης, Δημόσιος Υπάλληλος (δημοτικός σύμβουλος)
24. Κουράκης Ανδρέας, Αρχιτέκτων (δημοτικός σύμβουλος)
25. Λαμπριανίδης Παντελής, Ηλεκτρονικός
26. Λεκάκης Πέτρος, Τραπεζικός Υπάλληλος (δημοτικός σύμβουλος)
27. Λιακόπουλος Στέλιος, Αξιωματικός Αεροπορίας ε.α. (Πρόεδρος Ε’ Δημοτικής Κοινότητας)
28. Μέρκος Χάρης, Λογιστής – Φοροτεχνικός, Σύμβουλος Επιχειρήσεων
29. Μονοπόρτης Σαράντης, Γεωπόνος
30. Ορφανουδάκη Γεωργία, Συνταξιούχος Δημοσίου
31. Παντελοπούλου Βασιλική Μαρία (Βίλμα), Αρχιτέκτων
32. Παπαδόπουλος Παύλος, Σύμβουλος ανάπτυξης επιχειρήσεων
33. Παπαναστασίου Αθανάσιος, Δικηγόρος
34. Παππάς Θανάσης, Αρχιτέκτων (δημοτικός σύμβουλος)
35. Πασχαλίδου Μαρία, Ηθοποιός – Ραδιοφωνική Παραγωγός (δημοτική σύμβουλος)
36. Πέγκας Σπύρος, Επιχειρηματίας (δημοτικός σύμβουλος)
37. Πλακίδας Λευθέρης, Δημοσιογράφος
38. Ρουμελιώτου Κυβέλη, Ιδιωτική Υπάλληλος (δημοτική σύμβουλος)
39. Σεβαστιάδης Θεμιστοκλής, Ελεύθερος Επαγγελματίας (δημοτικός σύμβουλος)
40. Τανιμανίδου Στεφανία, Οικονομολόγος (δημοτική σύμβουλος)
41. Τελίδης Αναστάσιος (Ανέστης) Τελειόφοιτος του Τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής – Εργαζόμενος στον κλάδο της λογιστικής (δημοτικός σύμβουλος)
42. Τόμπρος Σωτήρης, Ιδιωτικός Υπάλληλος – Διοίκηση Επιχειρήσεων
43. Τσιουτάνη Μαρία, Δικηγόρος
44. Φωτίου Νίκος, Φιλόλογος
45. Χρυσίδου Έλλη, Ζωγράφος (δημοτική σύμβουλος)

ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΚΟΙΝΟΤΙΚΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ

Α” ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ
1. Γιαννακοπούλου Σμαρώ, Σύμβουλος Απεξάρτησης – Σύμβουλος Επικοινωνίας (κοινοτική σύμβουλος)
2. Δημητρακόπουλος Πέτρος, Αρχιτέκτων Μηχανικός (Πρόεδρος 1ης Κοινότητας)
3. Δουβλέτη Έλενα, Φιλόλογος – Ιδιωτικός Υπάλληλος (κοινοτική σύμβουλος)
4. Χοντολίδου Ελένη, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια τμ. Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής ΑΠΘ (κοινοτική σύμβουλος)
5. Καράσσο Ρεββέκα, Ελεύθερη Επαγγελματίας στον τομέα της Πληροφορικής – Εικαστική δημιουργός
6. Τσόπογλου Σταύρος, Καθηγητής τμ. Εφαρμοσμένης Πληροφορικής Πανεπιστημίου Μακεδονίας

Γ” ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ
7. Σαλονικίδου Αραβέλα – Μαρίνα, Σχεδιάστρια Μόδας (κοινοτική σύμβουλος)
8. Καλαϊτζίδου Ελισάβετ, Δασκάλα (Πρόεδρος 3ης Κοινότητας)
9. Βαρσάμη Στέλλα, Σχεδιάστρια Μόδας (κοινοτική σύμβουλος)
10. Ταξίδης Αχιλλέας, Εκπαιδευτικός
11. Φαλάγγης Δημήτρης, Επιχειρηματίας

Δ” ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ
12. Γκαϊτατζής Κωνσταντίνος, Ηθοποιός

Ε” ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ
13. Δούμπης Πέτρος, Δικηγόρος (κοινοτικός σύμβουλος)
14. Κουράκη Αργυρώ, Γεωπόνος – Εκπαιδευτικός (κοινοτική σύμβουλος)
15. Τσολίδης Χαράλαμπος, Οικονομολόγος – Εφοριακός (κοινοτικός σύμβουλος)
16. Δρίζη Αθηνά, Ψυχολόγος
17. Μαυράκης Γρήγορης, Ελεύθερος Επαγγελματίας

ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΤΡΙΑΝΔΡΙΑΣ
18. Κετέν Παντελής, Εκπαιδευτικός
19. Κωστούδης Θωμάς, Ασφαλιστικές Υπηρεσίες & Χρηματοοικονομικά
20. Μπαχτσεβάνα Παναγιώτα, Αργυροχρυσοχόος (Πρόεδρος Κοινότητας)
21. Παύλου Σοφία – Ελένη, Λογίστρια – Φοροτεχνικός
22. Πλουμίδης Παναγιώτης, Ψυχολόγος